2015. május 25., hétfő

2 az 1-ben Kókusztej és kókuszolaj készítése házilag

Ezzel a recepttel egyszerre kapunk kókusztejet, amivel főzhetünk és kókuszolajat amit használhatunk házi kozmetikumokba.


Kókusztejet úgy tudunk házilag készíteni, hogy 200g-os (lehetőleg adalékanyag mentes) kókuszreszelékre ráöntünk 1 liter forróvizet, majd forraljuk 5-10 percig. Hagyjuk hűlni majd turmixoljuk botmixerrel vagy turmixgépben legalább 5 percig, ha ezzel megvagyunk hagyjuk még állni pár órát, ha mégjobb eredményt szeretnénk, de akár azonnal le is szűrhetjük. A kókuszreszeléket még ezután is használhatjuk, de hűtőben tároljuk, mivel a nedvesség miatt nem fog sokáig elállni, én ebből használtam a desszertekhez. A kókusztejet tegyük hűtőbe jó pár órára, míg kiül a tetejére a kókuszzsír és megdermed. Ezt kanalazzuk le róla, tegyük egy külön edénybe, ami maradt az a kókusztej. Amit leszedtünk a tetejéről, tegyük tűzhelyre és forraljuk míg eltűnik belőle a nedvesség, látni fogjuk ahogy az olaj különválik. Ha már nem sistereg, csapkod, akkor kész vagyunk. Amikor picit visszahűlt szűrjük le és tegyük félre, ez tiszta kókuszolaj amit használhatunk kozmetikumokhoz, hajpakoláshoz, akár félretehetjük gyűjteni a következő adagig és így összegyüjthetjük főznivalónak is. Hasznos, szóval semmiképp ne dobjuk ki. A kókusztejet használjuk natúron, de ha nem vagyunk tejérzékenyek és nagyon odavagyunk a tejszínért mint én :) (állati eredetűről van szó nem utánzatról!) akkor egy kevés tejszín hozzáadásával még krémesebbé tehetjük.


Csinálhatjuk igazi kókuszból is, csak az jóval körülményesebb, mert fel kell törni a kókuszdiót, aminek folyamata a következő: a kókuszdió tetején lévő három pöttyből szúrjuk ki valamelyiket késsel, de ez nem elég, hogy kijöjjön a lé, valamivel lyukasszuk ki, én ezt a habverő végével szoktam csinálni, mert az pont akkora, hogy át tudom szúrni vele a kókuszdió belsejét. Finoman rázó mozdulatokkal ürítsük egy pohárba a kókusz levét. Én meg szoktam inni, megkóstolni mindenképp ajánlom, mert ennek ízéből megállapíthatjuk a dió minőségét. Ha édes, akkor tökéletes a kókuszdiónk, ha savanykás picit az még nem baj, de ha keserű és rossz a szaga is, akkor az a kókuszdió már nagyon nem jó, vagy teljesen rossz, vagy rossz minőségű, vagy már romlandóban van. Sajnos kicsiny országunkban ritkán lehet édeset találni, sőt könnyen lehet romlottat venni, mivel ez nem egy sűrűn vásárolt alapanyag, ezért az áruházakban lévő kókuszdió már ki tudja mennyi idős, így inkább valami megbízható helyről vegyük. Én sajnos így jártam most, az volt a tervem, hogy a kókusztejet kókuszreszelék és igazi kókusz keverékéből csinálom, de a vásárolt kókuszdió teljesen romlott volt már. Vásárlásnál arra szoktam figyelni, hogy ha megrázom lötyögjön, mert ha nem lötyög akkor valószínűleg teljesen rossz, ha repedést is látunk rajta akkor pláne ne vegyük meg, mert az már biztos rossz. De ez sem biztosíték, mert a most vett kókuszdióban bőven volt mit lötyögtetni mégis teljesen el volt rohadva belülről :( CBA-ban vettem valamilyen rossz indíttatásból.. ott nem is ajánlom soha, hogy vegyetek, mert hajlamosak rá, hogy romlott zöldségeket és gyümölcsöket áruljanak.. menjünk inkább piacra.. vagy valami színvonalasabb áruházból vegyük, ha már ott vesszük, ahol szoktak árut is cserélni néha.

Szóval a feltörés: ha eltávolítottuk a levét, akkor fogjunk egy kalapácsot, a diót fogjuk a kezünkbe és addig püföljük amíg szét nem törik :) Érdemes mondjuk mosogató felett végezni a folyamatot és lehetőleg ne álljon mellettetek senki :) Ha feltört szedjük le a héját, a kókuszhúson lévő vékony barna hártya maradhat, nem kell leszedni. Reszeljük le és meg is van a friss kókuszreszelékünk. 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése